Sakarya dörtyol sanayi sitesi esnafı zor durumda

All-focus

Sakarya Dörtyol Sanayi sitesi esnafı, pandemi mücadelesini fiyat pahalılığı ve müşteri yokluğu ile sürdürüyor. Sakarya Sanayi esnafı zor durumda.

Sakarya Dörtyol Sanayi sitesi esnafı, pandemi mücadelesini fiyat pahalılığı ve müşteri yokluğu ile sürdürüyor. Sakarya Dörtyol Sanayi esnafı zor durumda. Pandemi ile birlikte gelen parça fiyatlarında ki artış müşteriler kadar esnafları da mağdur ediyor. Korona virüs etkisi ile daralan alanlarda sanayi sitesindeki yoğunluk düşerken esnaf, insanların araçlarına yeni parça almak yerine tamir ettirmeye getirdiğini belirtiyor. Pandemi süreci ile birlikte işlerinde beklenen oranda düşüş olduğunu ifade eden Fehim Korkmaz, “Pandemi öncesinde işler güzeldi. Pandemi ile birlikte işlerimizde yüzde 70 oranında düşüş oldu” dedi.

Sakarya Dörtyol Sanayi sitesinde kaporta ve boya işleri yapan aldığı malzemelere sürekli zam geldiğini belirten Erhan usta ise, “Pandemi öncesinde işlerimiz iyiydi. Sonrasında ise düşüş oldu. Fiyatlar yükseldi. Aldığımız malzemelere ciddi oranlarda zam geldi. Daha uygun fiyatlara anlaşma yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Esnafın ve vatandaşın pandemi nedeniyle zor durumda olduğunu anlatan ve her sabah müşterisini bekleyen sanayi esnafı Furkan Cengiz ise, pandemi öncesi ve sonrası üzerine yaptığı değerlendirmede, işlerinin her sektörde düşüş gösterdiğini sadece kendilerinin değil vatandaşında sıkıntı içerisinde olduğunu belirtti.

Sakarya Dörtyol sanayi sitesinde oto Kaporta ve boya işlerine bakan Halit Yolcu da, pandeminin gelmesi ve esnafı zora sokan durumun parça fiyatları olduğunu ifade ederek, “Müşterimize malzeme al derken ben esnaf olarak utanıyorum. Bu durumun önüne geçilmesi devlet büyüklerimizin bilebileceği bir iş. Pandemi öncesinde normal seyreden durumumuz düşüş gösterdi. Dolar ve Euronun artışı malzeme fiyatlarına yansıdı. Pandemi ile fiyatlar arasında bağlantı kurmayan ama ülkemiz üzerindeki baskının dövizi ve piyasayı etkilediğini anlatan Halit Yolcu, “Türkiye ciddi olaylar karşısında mücadele ediyor. Ülkemiz doğru ve kararlı politika izliyor. Bizlerde belli bir süre bu sancıyı çekeceğiz. Pandemi koruma yöntemleri ile bir şekilde aşılacak” diye konuştu.